Mahátma Gándhí řekl: „Dobrovolníci nejsou placeni – ne proto, že jsou bezcenní, ale proto, že jsou k nezaplacení.“ A to můžeme s čistým svědomím podepsat. Věnují svůj volný čas, energii a schopnosti pro dobrou věc bez nároku na odměnu. Naše dobrovolnické centrum má aktuálně stovku dobrovolníků, v místních charitách jsou jich další desítky. Asistují seniorům, pomáhají lidem s různými druhy hendikepu, tráví volný čas s dětmi, vymýšlejí a vedou volnočasové aktivity, chodí navštěvovat pacienty do českobudějovické nemocnice nebo vypomáhají při jednorázových aktivitách.
Jejich práce je důležitá a má své nezastupitelné místo v každé neziskové organizaci. Řečí zákona by měl mít dobrovolník alespoň 15 let, pro některé aktivity je potřeba plnoletost. Důležitá je ale především chuť pomáhat a věnovat svůj čas a energii. Dobrovolník nemusí být profesionál, protože nenahrazuje odborného pracovníka, ale je pomyslnou třešničkou na dortu pomoci. Potřebujeme mezi sebe obyčejné lidi, kteří nezištně dají kus sebe sama ve prospěch druhých. Nepožadujeme žádné speciální vzdělání nebo kurzy, vše potřebné naše dobrovolníky naučíme.
Benefity pro dobrovolníka
Hlavní odměnou jsou zkušenosti, dobrý pocit a radost. Mladý člověk získá cenné zkušenosti, které může jednou zužitkovat při hledání práce nebo při pohovorech v dalším studiu. Jde tak o velmi cennou praxi zaštítěnou tradiční dobročinnou organizací. Člověk v produktivním věku může v rámci dobrovolnictví najít nové přátele s podobnými zájmy. Nebo třeba do svého života nechá vstoupit někoho, kdo mu tam chybí a rozšíří jeho rozhled. A lidé v důchodu zase mohou užitečným způsobem naplnit svůj volný čas a udržovat v kondici tělo i mysl. Náklady a pojištění jsou hrazené z dobrovolnického programu.
Diecézní charita České Budějovice navíc umožňuje dobrovolníkům z Česka také vycestovat za hranice a stát se dobrovolníkem v zahraničí a to v rámci projektu Evropského sboru solidarity. Pracuje zadarmo, ale kapesné získává.
Je dnes dobrovolnictví „v kurzu“?
Ano! Mnoho mladých lidí si uvědomuje potřebu zapojení do občanského života, další zase hledají smysluplnou cestu pro trávení volného času. Dnes už prostě není „divné“ být dobrovolníkem. Pořád však pracujeme na informování veřejnosti a šíření myšlenky, že tady dobrovolnictví je a každý je zván. Troufám si říci, že dobrovolníci jsou pro Charitu naprosto nepostradatelní. O dobrovolnické aktivity a programy mají čím dál častěji zájem také firmy. V rámci teambuildingu pro své zaměstnance pomáhají s různými opravami a úpravami prostor, objektů nebo zahrad a setkávají se i s klienty našich zařízení.
Dny dobrovolnictví
Od 25. do 28. dubna proběhnou v mnoha krajích Dny dobrovolnictví, které koordinují regionální dobrovolnická centra. Celkem je v plánu kolem 250 akcí různého druhu, na nichž zakusíte dobrovolnictví na vlastní kůži. Navštívit můžete dny otevřených dveří v různých zařízeních, popovídat si se seniory, vařit kávu v nemocnici, pomoci v nejrůznějších sociálních službách nebo třeba uklidit les. Cílem je ukázat široké veřejnosti, kde všude je možné se jako dobrovolník zapojit a jak to v neziskových organizacích chodí.
Více informací najdete na dnydobrovolnictvi.cz, kde jsou akce rozděleny dle jednotlivých krajů.
Dobrovolníci v Charitě ČR
Svou neocenitelnou roli hrají v Charitě desítky tisíc dobrovolníků, kteří jsou ochotni věnovat část svého času, energie a schopností ve prospěch druhých. Bez dobrovolníků by aktivity a služby Charity Česká republika téměř nebylo možné vykonávat a zajišťovat.
Podle údajů výroční zprávy za rok 2023 v rámci celé Charity pomáhalo celkem 83 795 dobrovolníků. Nezištné práci dohromady věnovali 292 779 hodin svého času, což odpovídá 12 199 dnům, tj. 33 let.
|
|
Největší uplatnění však nacházejí dobrovolníci v rámci každoroční Tříkrálová sbírky, do které se zapojilo 62 102 malých i velkých koledníků a organizátorů, kteří tak sbírce věnovali 257 627 hodin svého času, tj. 10 734 dní, neboli 29 let.
O přínosu dobrovolníků a jejich práci si také můžete poslechnout v našem podcastu ChariTALK. Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity Brno hovoří o nasazení ochotných dobrovolníků, kteří zasvětili svůj život pomoci ostatním, přijeli pomoci obětem povodní či tornáda, pečují o osamělé seniory, nebo doprovází umírající pacienty.
Jak se stát naším dobrovolníkem? Navštivte naši stránku www.dobrovolnicicb.cz
Autoři textu:
Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity ČR
Veronika Rybáčková, tisková mluvčí Diecézní charity České Budějovice