Postřehy dobrovolníků

Hluboká nemá jen zámek - Noc kostelů 2023
5. června 2023 Z Dobrovolnického centra

Hluboká nemá jen zámek - Noc kostelů 2023

V pátek 2. června probíhala po celé republice již tradiční akce Noc kostelů. I my jsme této příležitosti využili a naplánovali jsme pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí výlet do Hluboké nad Vltavou spojený s přespáním v naší klubovně v Českých Budějovicích.

Stezkou korunami stromů a ještě dál
22. května 2023 Postřehy dobrovolníků

Stezkou korunami stromů a ještě dál

Jaro nabité akcemi pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí pokračuje víkendovým pobytem na Lipně. Tradiční akce pro 12 dětí byla tentkrát obzvláštněna přespáním v jurtách – luxusních kruhových stanech. Takové ubytování dalo akci úplně jiný nádech a děti si tak odnesly nevšední zážitky. Velké poděkování patří opět panu Karlovi Karasovi, díky jehož štědrosti a velkorysosti mohla celá akce znovu proběhnout. Umožnil nám totiž bezplatné ubytování, stravování a vstupy na atrakce. Děkujeme také Andrejce, Oldovi, Milošovi a Mohamedovi – dobrovolníkům, kteří věnovali dětem svůj volný víkend. Reportáž z akce přináší dobrovolník Miloš ze Srbska.

Vzůru na Dívčí kámen!
26. dubna 2023 Z Dobrovolnického centra

Vzůru na Dívčí kámen!

V sobotu 22. 4. proběhl již druhý ze série jarních, naučně - zábavných výletů pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Tentokrát se účastníci zájezdu vydali objevovat krásy zříceniny Dívčího kamene. Skupina si pro výlet vybrala zatím nejhezčí den letošního roku, takže se v sobotu večer všichni vraceli nabití pozitivní energií a vitamínem D. Děkujeme za přípravu výletu a účast Zdeňce, Lucce a Mohamedovi, našemu zahraničnímu dobrovolníkovi z Egypta. I on byl z panoramat v okolí Dívčího kamene nadšený. Poděkování za spolupráci patří také týmům z Young Caritas a Aktivizační služby pro rodiny s dětmi při Charitě České Budějovice.

Okolo Třeboně s Dobrovolnickým centrem
20. března 2023 Postřehy dobrovolníků

Okolo Třeboně s Dobrovolnickým centrem

Díky krásnému počasí jsme už mohli zahájit výletní sezonu roku 2023!
Naše první cesta byla do Třeboně do tamní záchranné stanice pro volně žijící živočichy. A výlet to byl víc než zajímavý. Zaprvé jsme měli díky Young Caritas možnost mluvit o životě zvířat s odborníky a absolvovali i komentovanou prohlídku stanice. Zadruhé měly děti možnost potrénovat angličtinu. Doprovázeli nás totiž naši zahraniční dobrovolníci Evropského fondu solidarity - Miloš ze Srbska a Mohamed z Egypta. A naoplátku Miloš si zkusil napsat v češtině reportáž z celého výletu. Nutno podotknout, že česky se učí teprve od září! Koukněte se, jak se mu to povedlo! 

Sváteční putování po stopách Ježíška
2. ledna 2023 Postřehy dobrovolníků

Sváteční putování po stopách Ježíška

Volného dne hned po druhém svátku vánočním využila skupina dětí a dobrovolníků Diecézní charity České Budějovice k dobrodružnému poznávání Hosína a Hluboké nad Vltavou po stopách Vánoc. V rámci projektového dne Young Caritas se děti dozvěděly něco z toerie, ale odnáší si hlavně mnoho poutavých zážitků z praxe.

Pohodový víkend na Novohradsku
24. října 2022 Z Dobrovolnického centra

Pohodový víkend na Novohradsku

Uběhl další rok a v Hranici u Nových Hradů se znovu sešla báječná parta “větších” dětí. Jsou to děti starší a rozumnější a proto se celý víkend odehrává v klidnějším duchu. Všichni si tam jedou především odpočinout od každodenních starostí, pobýt nějaký čas v přírodě a popřípadě se i něco nového naučit.
Děkujeme dobrovolníkům, kteří se ujali přípravy akce a víkend s dětmi strávili. Účastnil se i dobrovolník Miloš ze Srbska, který u nás působí v rámci Evropského sboru solidarity. Děkujeme mu také za pořízení fotografií z výletu. Dobrovolníkovi Patrikovi děkujeme za sepsání následující reportáže.

Všude dobře, na Lipně nejlépe!
10. října 2022 Postřehy dobrovolníků

Všude dobře, na Lipně nejlépe!

Podzimní víkendová výprava na Lipno se již stala tradicí. Letos měla proběhnout hned o druhém zářijovám víkendu, ale kvůli špatnému počasí musela být přesunuta a proběhla nakonec přesně o měsíc později. A povedlo se - lepší počasí si nikdo ani nemohl přát. Sluníčko svítilo celou dobu a odráželo se v zářivé náladě účastníků. Poděkování patří opět dobrovolníkům Andrejce, Zdence a Oldovi, kteří se postarali o přípravu programu, zasadili se o hladký průběh akce a strávili volný víkend s dětmi. Andrejce děkujeme také za reportáž a fotky z vydařené akce.

O životě ve vězení s vězeňským vychovatelem Dušanem Brodským
5. října 2022 Z Dobrovolnického centra

O životě ve vězení s vězeňským vychovatelem Dušanem Brodským

V úterý 4. 10. jsme v Diecézní charitě přivítali vzácného hosta. Jako poděkování za činnost našich dobrovolníků jsme uspořádali besedu s panem Dušanem Brodským, pracovníkem odborného zacházení ve vězeňství, vychovatelem z Vazební věznice České Budějovice. Jsme velice rádi a srdečně děkujeme za to, že naše pozvání přijal.

Vodňany očima dětí z Ukrajiny: ráj rybníků a rybolovu
22. srpna 2022 Z Dobrovolnického centra

Vodňany očima dětí z Ukrajiny: ráj rybníků a rybolovu

V pátek 19. srpna proběhl poslední ze série integračních výletů pro děti z Ukrajiny. Poté, co jsme v červnu navštívili Český Krumlov a v červenci Týn nad Vltavou, jsme se s dětmi tentokrát vydali přímo do centra toho, pro co jsou Jižní Čechy tak známé.

Cestování časem s Dobrovolnickým centrem
15. srpna 2022 Postřehy dobrovolníků

Cestování časem s Dobrovolnickým centrem

Vrcholem sezóny Dobrovolnického centra obvykle bývá letní tábor pro děti ze sociálně slabého prostředí, letos jsme však pozměnili koncept a zůstali doma. Užili jsme se společně příměstský tábor a poznali krásná místa v okolí Českých Budějovic, kde děti bydlí, ale často z periferií skoro nic neznají. Program byl nabitý a každý si v něm našel to svoje, ať už dával přednost pohybu, přemýšlení, kultuře, tvoření, historii či dobrodružství. Přinášíme pár řádků o tom, jak jsme celý týden díky projektovým dnům a tandemovému vzdělávání v rámci Young Caritas putovali nejen v čase.