Výstava orchidejí v Jihočeském muzeu inspirovala výtvarný kroužek (sedm více či méně výtvarně nadaných dětí) k pokusu o výtvarné studie květů těchto nádherných rostlin.
Hned u vchodu nás radostně vítá pan magistr Lukáš Faktor, muzejní pedagog. Prodíráme se davem ostatních návštěvníků výstavy a konečně spočineme u prvních vitrín s kaktusy. Děti se dozvídají, proč mají trny a proč některé mají chlupaťoučký svetr, jak bromélie zadržují vláhu a poskytují „domeček“ některým žabkám, jak si sukulenty chrání vzácnou vláhu a mnoho dalších zajímavostí.
V druhé místnosti naplněné nepřeberným množstvím orchidejí zaujmou kluky masožravky a umělá mlha. Děvčata jsou unesena nádherou květů a nemohou se rozhodnout, která orchidej je nejvíc zaujala. Ještě se dozvíme něco o motýlech a ostatních opylovačích.
Když děti dostanou odpovědi na své otázky a vlastně je už nic dalšího nenapadá, vydáme se stranou do místnosti, kde jsou připravené květináčky a akrylové barvy. Každý si může ozdobit svůj květináček podle svých možností a preferencí. Nádhera. Možná ho „osadíme“ kaktusem z makovice (inspirace od našeho báječného a inspirujícího průvodce) nebo zasejeme osení na Velikonoce. Ještě uvidíme.
Pak se poučeně pustíme do původně plánovaného kreslení květů orchidejí. Někomu to jde lépe někomu méně. Ale i Dáda se snaží. Uvidíme, zda náčrty dokážeme na příští výtvarce posunout na vyšší úroveň. (Poznámka autora: Zatím na to náčrty stále čekají.)
Moc děkujeme panu Faktorovi z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích za možnost návštěvy krásné výstavy, jeho výklad i za možnost namalovat si veselé květináčky. A děkuji našim dobrovolnicím Zdeňce (autorce článku) a Andrejce, které se dětem z výtvarného kroužku věnují každé pondělí už mnoho let a neváhají s nimi vyrazit kreslit i na neobvyklá místa.