Pohodový víkend na Novohradsku Zobrazit fotogalerii
24. října 2022 Z Dobrovolnického centra

Pohodový víkend na Novohradsku

Uběhl další rok a v Hranici u Nových Hradů se znovu sešla báječná parta “větších” dětí. Jsou to děti starší a rozumnější a proto se celý víkend odehrává v klidnějším duchu. Všichni si tam jedou především odpočinout od každodenních starostí, pobýt nějaký čas v přírodě a popřípadě se i něco nového naučit.
Děkujeme dobrovolníkům, kteří se ujali přípravy akce a víkend s dětmi strávili. Účastnil se i dobrovolník Miloš ze Srbska, který u nás působí v rámci Evropského sboru solidarity. Děkujeme mu také za pořízení fotografií z výletu. Dobrovolníkovi Patrikovi děkujeme za sepsání následující reportáže.

Přijíždělo se v pátek odpoledne. Děti měly dobrou náladu a těšily se na víkend. Hned po příjezdu jsme si vybalili věci a rozdělili jsme si úkoly. Protože bylo 5 holek a 5 kluků, po krátkém rozjímaní jsme se domluvili, že holky budou vařit a kluci budou sekat dříví a topit, uklízení zbylo na dospěláky. Zatímco tedy kluci roztápěli kamna, holky se pustily do vaření polévky. Pak, když jsme byli posilněni večeří a pořádně se setmělo, vrhli jsme se na noční hru. Děti měly za úkol jít po cestě vyznačené malými světýlky a na každém stanovišti dostaly malý papírek se slovem. Ze slov pak skládaly věty, které byly součástí příběhu. Když pak celý příběh daly dohromady, dostaly zasloužený poklad. Dělalo nám radost, s jakou odvahou a nadšením noční hru děti zvládly. Ještě před spaním jsme šli na malou procházku, aby se nám lépe spalo.

Původně jsme na sobotu měli vymyšlený program, ale počasí nám nepřálo. Ráno bylo sychravé a vydatně pršelo, tak jsme děti nechali prospat o něco déle. O chvíli později, když už někteří ospalci přicházeli na snídani, to venku vypadalo, že přestává pršet a to nás donutilo k rychlé akci zbalit svačinu a běžet na autobus. Avšak než jsme stihli vůbec vyrazit, znovu se rozpršelo, a tak jsme se na dobro rozhodli zůstat v domě. Děvčata znovu prověřila své kuchařské dovednosti, takže k obědu jsme si pochutnávali na sekané s bramborovou kaší a jako přílohu jsme dostali mrkvový salát. V mezičase jsme hráli deskové hry, ale venku se začalo opět zlehka rozjasňovat. To nám nedalo a vyrazili jsme na procházku k nedalekému penzionu s restaurací. Naneštěstí byl penzion zavřený a tak jsme šli dál po cestě a pak jsme se delší oklikou dostali zpět do domu. Na procházce jsme potkali koně a kozy, u kterých jsme se na chvíli zdrželi a cesta se nám také vyplatila, protože jsme si s sebou přinesli větývky na opékání buřtů. Sobotní večer byl dovršením poklidného dne. Rozdělali jsme oheň, opékali jsme buřty, povídali jsme si a pozorovali jsme hvězdy.

Neděle pokračovala poklidným ránem, stihli jsme si zahrát karty, pexeso, ale i jiné hry. Dokonce jsme si venku zahráli stolní tenis. Kluci pak připravili dřevo pro další osazenstvo a holky si poplakaly při krájení cibule do guláše. Po výborném obědě jsme se pustili do úklidu, sbalili jsme si věci a poklidnou procházkou jsme se vydali na vlak, který nás odvezl domů.

Děti byly neobyčejně hodné, při noční hře byly velice odvážné a celý víkend si nesmírně užily. Všichni také předvedli, že jsou opravdu šikovní při plnění úkolů. I přes špatné počasí jsme si dokázali udělat pohodový a klidný víkend bez starostí a už teď se těšíme na příští rok.

Barbora Fišerová Pegleyová

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M