Napiš dopis, zachraň život Zobrazit fotogalerii
12. prosince 2022 Z Dobrovolnického centra

Napiš dopis, zachraň život

Dobrovolnické centrum již poněkolikáté spojilo oslavy Mezinárodního dne dobrovolníků a Mezinárodního dne lidských práv, které připadají na 5., respektive 10. prosince. V úctě k těmto dvěma významným dnům jsme se opět připojili k celosvětové akci s názvem Maraton psaní dopisů od Amnesty International, neziskové organizace zabývající se lidskými právy. Napsat dopis přišli zájemci z řad dobrovolníků i partnerských organizací Diecézní charity České Budějovice. S radostí tak vysíláme do světa na 40 dopisů.

Akce byla letos o to zajímavější, že se jí zúčastnil i náš zahraniční dobrovolník z Egypta. To je země, která má v dodržování lidských práv značné mezery. Například v loňském roce se v rámci Maratonu psaní dopisů psalo za tamního právníka, který je od roku 2019 uvězněn a je mu odepírán nárok na právní ochranu i kontakt s rodinou.

Předešlé ročníky Maratonu s sebou přinesly mnohé úspěchy, jak dokládají materiály od Amnesty International. Podle nich bylo v posledních letech propuštěno minimálně 14 neprávem vězněných aktivistů napříč celým světem. „Děkuji mnohokrát. Nemám slov. Nemáte ponětí, jak jsem šťastný,“ říká například Magai Matiop Ngongo z Jižního Súdánu, kterému bylo teprve 15 let, když byl odsouzen k trestu smrti. A to i přesto, že podle mezinárodního i jihosúdánského práva je odsouzení lidí mladších 18 let k trestu smrti nezákonné. Na jeho podporu bylo před několika lety napsáno neuvěřitelných 765 000 dopisů nebo vzkazů. Díky této úžasné podpoře byl trest smrti pro jihosúdánského mladíka zrušen, získal přístup k právníkovi a jeho případ bude znovu řešit soud.

Také letos se psalo na podporu šesti osob, konkrétně Alexandry Skočilenko z Ruska, Chow Hang-Tung z Honkongu, Luise Manuela Otery Alcántara z Kuby, Shahnewaze Chowdburyho z Bangladéše, Vahida Afkariho z Íránu a Yren Rotely a Mariany Sepúlvedy z Paraguaye. Doufáme, že jejich jména přibydou v příštím roce na seznam propuštěných vězňů svědomí!

Děkujeme organizaci Amnesty International za pořádání akce Maraton psaní dopisů a za možnost se připojovat k lidskoprávním aktivitám. Pokud Vám také připadá, že by všichni výše popsaní lidé měli být doma se svými rodinami a mít možnost věnovat se své práci pro druhé lidi a pro naši planetu, podpořte, prosím, činnost Amnesty International a připojte se s námi příští rok k Maratonu psaní dopisů. Tím, že dopis napíšete, můžete zachránit život. Není to pěkná představa, takhle před Vánoci?

Barbora Fišerová Pegleyová

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M