Sváteční putování po stopách Ježíška Zobrazit fotogalerii
2. ledna 2023 Postřehy dobrovolníků

Sváteční putování po stopách Ježíška

Volného dne hned po druhém svátku vánočním využila skupina dětí a dobrovolníků Diecézní charity České Budějovice k dobrodružnému poznávání Hosína a Hluboké nad Vltavou po stopách Vánoc. V rámci projektového dne Young Caritas se děti dozvěděly něco z toerie, ale odnáší si hlavně mnoho poutavých zážitků z praxe.

Výlet byl dobrodružstvím od samého začátku. Protože se změnily jízdní řády, cestujeme na Hosín třemi autobusy. Naštěstí docela dobře navazují a podaří se nám nikoho nikde nenechat. Šťastně doputujeme až ke kostelu svatých apoštolů Petra a Pavla. Marika má pro nás nachystané poutavé povídání o historii kostela. Děti ukázněně sedí, ani nedutají. Podaří se jim spočítat stáří původního kostela i toho novodobého. Zaujmou je náhrobky i fresky, najdou domnělou kryptu Jacka Sparrowa (lebku a zkřížené kosti připomínající pirátskou vlajku) a samozřejmě obdivují nádherný vyřezávaný Betlém. Následuje krátká svačinka a vyrážíme na cestu.

Není to ovšem cesta ledajaká. Při putování nás čeká plnění úkolů spojených se svátky. Marika připravila ke splnění 7 úkolů, na jejichž konci je vyluštěná tajenka. Velcí kluci se zhostí plnění úkolů s nečekanou vervou a cesta do Hluboké nad Vltavou nám příjemně uteče. U oběda si odpočineme a pokračujeme v putování po stopách Ježíška. Kostel sv. Jana Nepomuckého má dokonce dva Betlémy. „To by mě zajímalo kolik temper museli použít? Muselo to být asi hodně“ Rozumuje Esterka nad malovaným Betlémem v životní velikosti. Pak už se vydáme za paní Janou Pulcovou, která vytváří postavičky Svaté rodiny z přírodních materiálů, používá šustí, slámu, makovice, mech, šišky, kůru... Zajímavé je, co všechno umí paní Pulcová proměnit na příbytek Josefa, Marie a Jezulátka. Útočiště jim už udělala i v rozkrojené makovici, v kapličce z kamínku, skořápce kokosového ořechu, ve škebli či nejrozmanitějších kusech kmenů a pařezů. Zároveň vytváří nádherné obrázky vyšívané z rybích šupin. Je to úžasné zakončení našeho svátečního putování. Moc děkujeme za milé přijetí a zajímavé povídání.

Barbora Fišerová Pegleyová

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M