Dobrovolníci YoungCaritas.cz bořili hranice Zobrazit fotogalerii
22. července 2019 Aktuálně

Dobrovolníci YoungCaritas.cz bořili hranice

Sonnenwald – 18. a 19. července proběhlo v rakouském Sonnenwaldu setkání mladých lidí k připomenutí 30 let od pádu železné opony a založení fondu Osthilfe Caritas Linz. Na pozvání rakouské strany se tak vydalo znovu „bořit hranice“ také 5 mladých dobrovolníků programu YoungCaritas.cz při českobudějovické Diecézní charitě, protože svobodné prostředí, ve kterém dnes mohou žít, nebylo vždy samozřejmostí. Společným přáním všech účastníků bylo především bezpečí pro Evropu.

Diecézní charita České Budějovice už skoro 3 desetiletí spolupracuje s Charitou Passov a Linec. A právě z rakouské strany přišlo pozvání k oslavě 30. výročí pádu železné opony a současně k oslavě založení fondu Osthilfe (pomoc transformujícím se státům). Na hranice do rakouského Sonnenwaldu se tak vydalo 5 mladých dobrovolníků YoungCaritas.cz při českobudějovické Diecézní charitě i jejich rakouští a němečtí kolegové.
Účastníci si dosyta užili bohatý program plný symboliky – nechyběly seznamovací hry, toulky přírodou pohraničí, navštívení zajímavých míst jako např. rozhledna Moldaublick nabízející krásný výhled na lipenskou přehradu či obec Zadní Zvonková (Hinter-Glöckelberg), kterou procházela tzv. železná opona a po odsunu německého obyvatelstva byla srovnána se zemí.
Každý z mladých dobrovolníků Young Caritas večer u ohně vyprávěl poutavý příběh člena vlastní rodiny nebo někoho známého, jehož osud byl poznamenán totalitním režimem. Druhý den se pak všichni účastíci setkání akce "Meet me at the border" vydali ke Schwarzenberskému kanálu, který spojuje Čechy, Rakousko a Německo, kde vyslali na listech po vodě přání pro Evropu.

„Boření hranic se neodmyslitelně týká i našeho života – každý z nás může být ovlivněný předsudky, svázán hranicemi, které si dáváme. Proto je třeba, abychom bořili i své osobní hranice, a mohli tak druhým lidem dávat víc ze sebe,“ řekl P. Stanislav Brožka, prezident českobudějovické Diecézní charity při společně česko-německé mši slavené v kostele sv. Jana Nepomuckého v Zadní Zvonkové, jedné ze tří budov, které v této obci zůstaly po odsunu Němců. Čtvrtstoletí znovunabyté svobody dává příležitost nejen k oslavám, ale i k zamyšlení nad pojmy svoboda a demokracie.

Přečtěte si také, jak o povedené akci píše Caritas Linz či hornorakouská katolická církev.