Young Caritas Summer University 2019 letos o populismu Zobrazit fotogalerii
10. září 2019 Aktuálně

Young Caritas Summer University 2019 letos o populismu

Summer University je každoroční několikadenní setkání evropské mládeže. Každé dva roky se se koná  ve Francii. Letos los padl na Itálii a tématem byl populismus. Setkání se konalo od 3. do 8. září v prázdninovém domě jihotyrolské charity. Účastnilo se jí přes 70 mladých lidí z různých koutů Evropy.

Na organizaci letního vzdělávacího kempu se podílejí Charity evropských zemí: Lucembursko, Itálie, Německo, Rakousko, Francie a nově třeba Slovinsko a Česká republika. Tyto organizace se sdružují v celoevropské platformě Young Caritas in Europe, která cílí na podporu dobrovolnictví a solidarity mezi dětmi a mládeží. Poskytuje dobrovolnické příležitosti pro mladé Evropany a povzbuzuje k aktivní účasti na dění ve společnosti.

O čem to vlastně celé bylo?

Náš český šestičlenný tým „zelenáčů“ se Young Caritas Summer University zúčastnil vůbec poprvé. V úterý ráno jsem se osobně seznámila s dalšími členkami výpravy a vyrazila vstříc dobrodružství. Náš jediný mužský kolega cestoval s předstihem vlakem, tedy alespoň někdo myslel víc na životní prostředí, než na rychlost a pohodlí cesty letadlem. Po příjezdu a prvním náhodném setkání se zástupci z Lucemburska a Francie jsme se společně vydali na ubytovnu.
První dny nám o populismu přednášela Nina Horaczek, známá rakouská novinářka a autorka několika knih na toto téma. Obecně se tento politický přístup snaží oslovit běžného člověka, který se domnívá, že vládnoucí skupiny nehájí či přehlížejí jeho zájmy. Vždy je na místě rozlišení mezi „my“ (ti normální a dobří) a „oni“, ti druzí, zlí, zkorumpovaní, kteří nehájí zájmy skupiny „my“. Velmi jednoduše se tak dá strhnout velká masa lidí, kterým vadí „přehlížený“ problém.
Nina se soustředila na pravicový populismus, který nyní v Evropě převládá. Uváděla příklady z Rakouska i z dalších zemí, poukázala na rétoriku a komunikační techniky populistických politických hnutí.
V jednom z bloků jsme ve skupinách diskutovali o situaci v našich zemích, o tématech a sloganech, které rezonují. Následující odpoledne se konaly volby. Každá země dostala za úkol vytvořit svého populistu. Náš jediný mužský kolega byl pro nás nejlepším kandidátem. Tedy muž, obskakovaný ženami, nezastávajících však vysoké posty či důležité funkce, heterosexuál, spíše konzervativní, vždy vstřícný a hlásající „Česká republika pouze pro poctivé a slušné Čechy“. V kampani poté náš populista, za doprovodu hostesek, skutečně roznášel tradiční české pokrmy a nápoje voličům (účastníkům z jiných zemí) aby zamaskoval svoji neschopnost a nepřipravenost reagovat na zásadní otázky o vlastním programu své strany, které mu kladla média (Nina Horaczek). Nevyhrál. V demokratických volbách nakonec většina účastníků podpořila italského kandidáta, který hlásal „Pizza zdarma pro všechny!“. Satisfakcí nám bylo, že k večeři jsme opravdu měli pizzu.
V dalších dnech jsme diskutovali o možnostech, jak se bránit vlivu populismu a o tématech, která jsou populisty zneužívána, především migrace. Hledali jsme pozitivní dopad migrace na rozvoj v České republice a o všem probíhaly vášnivé diskuze. Večer jsme se mohli všichni společně porozhlédnout po okolním městečku, představit tradiční české potraviny a nápoje, hrát společenské hry nebo jen diskutovat ať už nad populismem, životem obecně nebo zítřejším počasím.
I když jsem se k účasti rozhodla na poslední chvíli, nelituju toho. Bylo skvělé poznávat nové lidi, jejich příběhy i názory, ale i politickou situaci v dalších evropských zemích.

Veronika Svitáková
účastnice Young Caritas Summer University 2019

Několikadenní mezinárodní setkání bylo financováno z projektu „MIND – Migration. Interconnectedness. Development.“ ve spolupráci s Young Caritas in Europe. #WhatIsHome #YoungCaritasInEurope

WIH-Logo_Square_CZflag_yellow_high

Převzato z www.svet.charita.cz