Víkendové akce za minutu dvanáct Zobrazit fotogalerii
12. října 2020 Z Dobrovolnického centra

Víkendové akce za minutu dvanáct

Víkend 9. – 11. 10. proběhl ve znamení podzimních radovánek v přírodě. Stresy z toho, zda zvládneme akce uspořádat do té doby, než začnou padat vládní restrikce, jsme naštěstí mohli hodit za hlavu. Užili jsme si tak víkend plný čerstvého, zdravého vzduchu, pohybu a přátelství. Díky partě dobrovolníků si mohly děti vychutnat víkend v přírodě bezpečně odpojeni od sociálních sítí a nákupních center.
Menší děti (do 12 let) se již tradičně vydaly dosyta využít všech možností, které nabízí sportovní areál na Lipně, jejich starší kamarádi ve věku 13 – 18 let se pak realizovali v Nových Hradech, kde byli ubytování v salesiánském objektu Tampír. Chodili na túry, vařili si, hráli společenské hry. Reportáž z Lipna přináší dobrovolnice Andrejka.

Prodloužený víkend v Lipně nad Vltavou byl opět velmi akční, plný legrace a o žádné nudě tedy nemohla být ani řeč. Děti se o tom přesvědčily hned po příjezdu, kdy po ubytování a večeři objevily ve společenské místnosti vzkaz v láhvi od kapitána Niama, který při strašné bouři přišel o loď i s celou posádkou. Ale protože už rekvíroval loď novou, hledal i tuláky na palubu. Potřeboval si je ale prověřit a tak jim na stezce odvahy připravil hned několik úkolů. Děti během překonání strachu z nočního dobrodružství musely navíc prokázat svou paměť i postřeh a plnit rébusy, díky kterým získaly postupně čísla z číselného kódu, kterým v závěru stezky otevřely zámek se vzkazem. Ve vzkazu stálo: „Gratuluji. Pasuji tě tímto na hodnost malého námořníka. Na ubytovně najdeš svůj poklad.“ Po přečtení vzkazu děti zachvátila touha vydat se za pokladem, a tak se bez váhání okamžitě a střelhbitě rozeběhly směr ubytování. Na pokoji už na každého čekala sladká odměna a drobný dáreček na památku.
kolaV sobotu se malí hrdinové vydali prozkoumat blízké okolí na kole. Jeli jsme podél pobřeží po cyklostezce do městečka Frymburk a zpět. Ne všichni ale ovládali cyklistické dovednosti a tak se seznamovali s jízdou na koloběžce. Po obědě jsme využili lanovou dráhu k dosažení našeho dalšího cíle, kterým byla Stezka korunami stromů. Dostali jsme se tak do výšin, kdy nám byly vrcholky stromů na dosah prstů a výhledy sahaly na Lipenskou přehradu, šumavskou přírodu a další okolí. Zbytek programu jsme strávili v Království lesa. Tady nás hned u vchodu ohromila velká trampolína. Děti vydržely na trampolíně dovádět dlouhou chvíli – pohyb na trampolíně totiž zbožňují; skoky, poletování vzduchem, bezpečné pády, pocit volnosti, lehkosti a velký úsměv na tváři. Neodolali jsme ani my dospělí a přidali se k dětem při hře na babu. „Máš ji!“ Zaznělo od každého z nás hned několikrát. Poslední výskok a dopad, a pak už bylo na čase zakusit i jiné atrakce. Děti s radostí a velkou energií dováděly, testovaly své pohybové dovednosti a zkoušely řadu dalších fantastických atrakcí. Od libých pocitů je neodradil ani krátký déšť. Po večeři nebylo divu, že všechny děti brzy ulehly a usnuly.
V neděli, vzhledem k naší hodnosti „malý námořník“, jsme vyrazili do půjčovny motorových člunů.  Nalodili jsme se na palubu a vypluli jsme na okružní plavbu po "jihočeském moři" – Lipně.  Po obědě byl čas zvednout kotvy a vydat se do svých domovů. Vraceli jsme se příjemně znavení, s dobrým rozpoložením a plni dojmů a zážitků. Tak třeba zase za rok „ahóóóój“!  
Závěrem velké díky patří panu Karlu Karasovi, díky kterému mohla celá akce opět proběhnout, neboť nám umožnil bezplatné ubytování, stravování a vstupy na atrakce. Díky jeho velké štědrosti a laskavosti umožnil dětem prožít radost z pobytu v přírodě a trávit tak smysluplně svůj volný čas.
Text: Andrea Hájíčková

Bc. Barbora Fišerová Pegleyová DiS.

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M