S dobrovolníky po celý rok Zobrazit fotogalerii
31. prosince 2019 Z Dobrovolnického centra

S dobrovolníky po celý rok

V roce 2019 si Dobrovolnické centrum Diecézní charity České Budějovice připomnělo 15 let od svého vzniku. Ve 2. polovině roku 2019 vznikl kalendář Dobrovolníci 2020, který vyobrazuje "12 statečných", kteří ilustrují to, jak širokospektrální skupinou dobrovolníci jsou. Dobrovolníkem může být student, pečující maminka, aktivní senior, ale také vývojový inženýr nebo zahradní architektka. Rádi bychom Vám představili naše skvělé dobrovolníky. 

O kalendáři Dobrovolníci 2020

Vznik kalendáře Dobrovolníci 2020 inicioval fotograf Petr Zikmund. Ten s Diecézní charitou Č. Budějovice začal spolupracovat na jaře roku 2019 při focení akcí projektu mladého dobrovolnictví YoungCaritas.cz. Sám se nabídl, že by pro Dobrovolnické centrum nafotil kalendář, coby dobrovolník. Pak už jen scházelo najít "12 statečných" dobrovolníků-modelů, kteří by se nechali vyfotit a veřejně prezentovali svůj příběh dobrovolníka. Povedlo se! Vznikl tak nejen unikátní kalendář určený dobrovolníkům, Charitám, sponzorům a spřáteleným institucím, ale rovněž velkoformátové fotografie, které byly s úspěchem, poprvé v průběhu prosince 2019, vystaveny v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.
Co o kalendáři říkají ti, kteří stojí za jeho vznikem? Jak hodnotí přínos dobrovolnictví koordinátor dobrovolníků nebo ředitel organizace?

Petr Zikmund, fotograf
p-zikmundSvé práci se věnuje profesionálně od roku 1998. Začínal jako externí fotoreportér pro Deník, Právo, Mladou frontu, tiskovou agenturu Korzo a další média. Postupně se specializoval na reklamní, portrétní a reportážní fotografie. Spolupracuje například se společnostmi Budějovický Budvar, E.ON, Jihočeské divadlo, Jihočeská filharmonie, Energie AG, KV2 Audio. Ve „volném čase“ rád fotografuje portréty zajímavých lidí ve svém českobudějovickém ateliéru, nebo přírodu a krajinu Blanského lesa.
„Každý rok se snažím věnovat část svého pracovního času některému z charitativních projektů. V případě dobrovolnictví jsem se potkal se zajímavými lidmi a znovu si potvrdil, že upřímné „děkuji“ je v těchto případech ten nejlepší honorář.“

Barbora Fišerová Pegleyová, koordinátor Dobrovolnického centra
Barbora Fišerová PegleyováDělat koordinátora dobrovolníků pro mě znamená smysluplně naplněnou pracovní dobu. Práce s lidmi samozřejmě vždycky bude náročná, já mám ale to štěstí, že radost mnohonásobně převažuje. Je úžasné setkávat se každý den s lidmi, kteří dobrovolně věnují potřebným to, co v dnešní době může být pro mnohé nejcennější – svůj volný čas. Zpravidla to bývají 1-2 hodiny týdně, což se někomu jeví jako nemožné, jiní by mohli takový údaj bagatelizovat. Když ale na konci roku vypracovávám statistiky, z jediné hodiny sou najednou hodin tisíce. Např. v roce 2018 odpracovali naši dobrovolníci 8 055 hodin a věnovali se přibližně 650 klientům. A to už něco znamená! V současné době evidujeme zhruba 100 dobrovolníků, během podzimu očekáváme výraznější nárůst počtu zájemců o dobrovolnictví.
Naše dobrovolníky představuje pestrá parta lidí. Nejmladším dobrovolníkům je 15 let, což je hranice, kterou určuje zákon, nejstarší dobrovolnice brzy oslaví své 90. narozeniny. Dobrovolníkem se stávají studenti, maminky na rodičovské dovolené, pracující osoby i senioři. Dobrovolníkem může být třeba i hudebník v divadle, učitelka, dělník, bankéř nebo policista. Vybrat 12 dobrovolníků z takového počtu obyčejných lidí s neobyčejným srdcem bylo náročné. Snažila jsem se modely pro kalendář vybrat tak, aby dílo ilustrovalo to, jak širokospektrální skupinu dobrovolníci představují. Zohledňovala jsem při tom samozřejmě také (ne)zájem dobrovolníků se projektu zúčastnit. Tímto bych ale chtěla poděkovat všem dobrovolníkům; bývalým, současným a třeba i těm budoucím, se kterými jsem měla tu čest se potkat nebo s nimiž se ještě setkám.potkal se zajímavými lidmi a znovu si potvrdil, že upřímné „děkuji“ je v těchto případech ten nejlepší honorář.“

Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice
Jiří KohoutDobrovolnické centrum při Diecézní charitě České Budějovice vzniklo 1. července 2004 jako reakce na ničivé povodně v roce 2002. Za 15letou existenci jednoho z největších dobrovolnických centra v Jihočeském kraji prošly tímto centrem stovky dobrovolníků, kteří pomohli tisícům lidí, a to bez nároku na jakoukoli finanční odměnu. Dobrovolníci se věnují pestrému výčtu činností – svůj volný čas věnují osamělým seniorům, osobám mentálně postiženým, lidem s duševním onemocněním, dlouhodobě hospitalizovaným pacientům v českobudějovické nemocnici, dětem ze sociálně slabých rodin, lidem bez přístřeší vězeňské korespondenci i výpomoci v zázemí Charity. Vykonávají činnosti, na které jiní nemají čas, a to s neobyčejnou energií a kreativitou. Tyto fotografie představuje pouhý výčet z nich – 12 dobrovolníků ze stovek evidovaných, statečných lidí s velkým srdcem. Ve skutečnosti je takto srdnatých lidí mnohem více. Přesto vnímám to, že dobrovolnictví není veřejností stále dostatečně doceněné. Přitom v němčině můžeme slovo dobrovolník doslovně přeložit jako „čestná funkce“. Dobrovolníkům, kteří kdy prošli Dobrovolnickým centrem, nebo byli jakkoli zapojeni do činností Charity, bych tímto chtěl upřímně poděkovat za jejich čestné působení.

Se všemi dobrovolníky, kteří na kalendáři Dobrovolníci 2020 spolupracovali, a s jejich osobitou motivací k dobrovolnictví, se můžete postupně seznámit každý měsíc, od ledna do prosince 2020, na Facebooku nebo Instagramu Diecézní charity České Budějovice.

Mgr. Martina Nováková

PR pracovnice (vztahy s veřejností)
Tel.: 732 483 213 E-mail: 88EDZ.549hIk1~l7VX~nT678T-uk87j7T-M