Maraton psaní dopisů Zobrazit fotogalerii
17. prosince 2020 Z Dobrovolnického centra

Maraton psaní dopisů

Dne 10. prosince 1948 byl přijat jeden z nejdůležitějších dokumentů světa - Všeobecná deklarace lidských práv. Den, kdy byla přijata, se od té doby slaví jako Mezinárodní den lidských práv. Dnes, po více než 70 letech, není bohužel Všeobecná deklarace lidských práv na mnoha místech světa dodržována. Největší lidskoprávní kampaň na světě, která symbolicky vrcholí 10. prosince, se jmenuje Maraton psaní dopisů (zdroj: Amnesty International).

K akci se letos zapojili zájemci z řad zaměstnanců i dobrovolníků Diecézní charity České Budějovice. Celkem sedm lidí využilo možnosti napsat dopisy doma a následně je dopravit koordinátorce dobrovolníků, která tak mohla vyslat do světa krásných 25 dopisů. Všem pisatelům srdečně děkujeme!
Akce měla tentokrát za cíl podpořit konkrétních šest lidí, jejich příběhy Vám nyní ve stručnosti přinášíme.

Jani SilvaStudenti biologie Melike Balkan a Özgür Gür patří mezi skupinu devatenácti lidí, jež čelí třem letům vězení za uplatnění svého práva na pokojné shromažďování – hájili práva utlačovaných menšin v Turecku.
German Rukuki zasvětil svůj život a práci pravdě a spravedlnosti. Kvůli svému boji za spravedlnost nikdy neviděl svého tříletého syna. Vykonává 32 letý trest odnětí svobody za ochranu lidských práv v Burundi.
Jani Silva (na obrázku) již řadu let bojuje za práva malých farmářů v jedné z columbijských oblastí. Intenzivně se věnuje ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů. Je také neustále zastrašována neznámými lidmi se zbraněmi, kteří ji sledují a vyhrožují smrtí.
Nassima al-Sada pracuje pro zlepšování ženských svobod v Saúdské Arábii. V roce 2018 ji úřady zatkly a rok byla držena v samovazbě, dodnes je ve vězení.
Tři mladí muži ve věku pouhých 15 až 16 let čelí na Maltě doživotnímu uvěznění za to, že se postavili proti návratu do Libye a s tím spojenému utrpení a mučení. Provinili se pouze tím, že pomohli zachránit nejen své životy, ale i životy svých spolucestujících.
Dvaadvacetiletý básník Paing Phyo Min si odpykává šest let ve vězení za uplatnění svého práva na svobodu projevu. Skupina básníků přednesla satirická díla kritizující armádu v Myanmaru. Ta představení násilně ukončila a vznesla proti umělcům obvinění.

Také Vám připadá, že by všichni tito lidé měli být doma se svými rodinami a mít možnost věnovat se své práci pro druhé lidi a pro naši planetu? Pokud ano, podpořte, prosím, činnost Amnesty International a připojte se s námi příští rok k Maratonu psaní dopisů. Tím, že dopis napíšete, můžete zachránit život. Není to pěkná představa, takhle před Vánoci? :-)

Bc. Barbora Fišerová Pegleyová DiS.

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M