Druhý ročník dobrodružného spaní v klubovně s dětmi z Novohradské Zobrazit fotogalerii
14. října 2019 Z Dobrovolnického centra

Druhý ročník dobrodružného spaní v klubovně s dětmi z Novohradské

Před rokem jsme si slíbili, že akci rádi znovu zopakujeme, a nyní nadešel čas pro plnění slibů. V sobotu 12. 10. 2019 se pracovníci z týmu Komunitní práce Novohradská společně s dětmi z této lokality účastnili spaní v prostorách klubovny Dobrovolnického centra.

Při příchodu na Novohradskou byly již všechny děti sbalené, připravené k odchodu a natěšené strávit noc mimo svůj domov. Akce se účastnilo celkem 7 dětí, z toho 3 děti se již stejné akce zúčastnily minulý rok a 4 děti šly do neznáma. A i když spaly poprvé mimo domov bez rodičů, zvládly to na výbornou a spaní v klubovně se jim líbilo. Přitom nejmladší účastnici byly pouhé 4 roky.
vařeníPři příchodu do klubovny bylo třeba děti seznámit s pravidly klubovny a prostory. Poté přišla spontánnost a zvědavost dětí pro místní vybavení a začaly si neřízeněhledat  hračky. Zároveň se chodily ptát pracovníků, zda si mohou půjčit tuhle hru, tamta autíčka, tohoto plyšáka a nevěděly co dříve. Po rozkoukání byl ale čas zkoordinovat volnou zábavu a to tak, že jsme se rozdělili do dvojic a střídali jsme se postupně v kuchyni, kde kolega Vašek pomohl dětem připravit celkem pět pizz. „Vau.“ Kolega má můj velký obdiv, neboť se v kuchyni ani ve vteřině nezastavil (snad jen při otírání potu z čela) a pod jeho odborným dohledem děti připravovaly, krájely suroviny, hlídaly čas pro pečení a výsledek byl na první pohled famózní.  
Děti, které zrovna nepřipravovaly večeři, měly možnost vyrobit si masku na obličej ze sádrového obvazu, kterou si v dalších dnech ještě dozdobíme barvami či dalšími ozdobami. Ještě chybělo posledních 10 minut na hodinách do konce upečení poslední pizzy a hurá ke stolu. Podle spokojených výrazů na obličeji a mlaskání si dovoluji tvrdit, že všem pizza chutnala. Vypadala vážně skvěle. I kolegyně z Dobrovolnického centra mi při pondělím příchodu do práce psala, že se ještě místností line vůně pizzy.
Po společné večeři byl čas příprav na spaní, vyčistit zuby a připravit spaní ve spacácích. Samozřejmě ale nesměla chybět pohádka na dobrou noc. Rozhodli jsme se, že dětem pustíme pohádku na promítacím plátně, skoro jako v kině. I když byl děj poutavý, tak děti postupně začaly usínat a úplného konce se dočkaly jenom dvě děti. Po pohádce byl ale opravdu čas spát.  
Ráno děti začaly vstávat už v sedm hodin. Čekala nás už jen společná snídaně, při které si děti vyprávěly sny. Uf, dětská fantazie v noci byla velmi pestrá a vyprávění dětí bylo velmi poutavé a místy i dost strašidelné. Nebyl nikdo, komu by se nic nezdálo.
Myslím, že se akce opět velmi povedla. 
Závěrem bychom chtěli poděkovat Potravinové bance za materiální pomoc v podobě potravin, ze kterých jsme připravovali pizzu a snídani pro děti.

Text: Andrea Hájíčková 
komunitní pracovnice a dobrovolnice


Projekt Komunitní práce Novohradská 2019 může být realizován díky finanční podpoře Úřadu vlády České republiky, Jihočeského kraje a Statutárního města České Budějovice.

Bc. Barbora Fišerová Pegleyová DiS.

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M