Dobrodružná cesta okolo světa za 7 dní odstartována a zakončena ve Ktiši Zobrazit fotogalerii
31. srpna 2020 Z Dobrovolnického centra

Dobrodružná cesta okolo světa za 7 dní odstartována a zakončena ve Ktiši

Letošní letní tábor pro děti ze sociálně slabého prostředí proběhl v posledním srpnovém týdnu. V termínu od 22. – 30. 8. si skupina 9 dobrovolníků z Dobrovolnického centra připravila pro 20 dětí ve věku 6 – 13 let týden plný zábavy, hravých vědomostí, smíchu a nových přátelství. V závěrečném hodnotícím kolečku těsně před odjezdem domů se hojně ozývala věta „líbilo se mi všechno a není nic, co by se mi tady nelíbilo.“
Za organizaci letního tábora děkujeme skvělému týmu dobrovolníků a za finanční zaštítění paní Olze Krupauerové, která již několik let pravidelně přispívá významnou částkou. Bez těchto lidí se srdcem na pravém místě by se nám organizovat letní tábor dařilo jen velmi těžko.

Tento rok jsme se vydali na cestu okolo světa, projeli jsme čtyři kontinenty a sedm států po celé zeměkouli. Naši cestu mapoval KTISK, tedy noviny, které nás informovaly o mnoha zajímavostech z daných zemí, přinášely ale i fotografie zážitků z předešlého dne a vtipné hlášky účastníků. Každý badatel dokonce obdržel vlastní cestovní pas včetně biometrických údajů – své fotografie a otisku prstu, kam při přejezdu hranic z jednoho státu do druhého dostával během pasové kontroly razítka.
mumieStihli jsme toho za ten týden opravdu hodně. Hráli jsme tématické hry (např. v Egyptě jsme vytvářeli mumie z toaletního papíru, v Mexiku se z nás zase stali pašeráci pašující kukuřici přes hranice USA), prožili pravý brazilský karneval, olympijské klání a šli jsme i smuteční průvod po vsi v posmrtných maskách na počest zemřelého faraona Tutanchamona. Také milovníci rukodělných činností si přišli na své – vyráběli jsme marocké Fezy a tradiční japonské klobouky, malovali krásné indické mandaly na kameny, vyráběli si masky na průvod a na karneval. Zažili jsme i tradiční tábornické radovánky jako je noční hra, táborák či hraní oblíbených kolektivních her, např. vybíjenou či fotbal. Jeden den jsme věnovali celodennímu pěšímu putování – došli jsme z Ktiše až do Chrobol! Šli jsme loukami, lesy, okolo polí… Odměnou nám byl výborný řízek k obědu dovezený paní kuchařkou a chrobolské hřiště, kde se děti únava neúnava notně vyřádily. Večer nás sice bolely nohy, ale převládaly v nás pozitivní pocity z krásné přírody, která nás celý den obklopovala.
Ve volném čase jsme navíc plnili dobrovolné bonusovky, tedy pohybové a znalostní úkoly oceněné „penízky,“ za něž si děti mohly nakupovat v „obchůdku“ plném zboží (sortiment tvořily např. hračky, knihy, plyšáci, bižuterie,… Absolutním hitem bylo letos Lego).

Rozděleni jsme byli do čtyřech týmů. Každé ráno jsme vyvěsili vlajku, odříkali básničku a večer jsme vlajku zase uklidili. Součást každého večera tvořilo i zhodnocení celého dne. Pak už přišli na pokoje pohádkáři a šlo se spát… :-) Radost nám dělala i dvě malá, roztomilá koťátka, která se okolo nás neustále točila a byla vděčná za každé pohlazení.

Nevyhnuly se nám ani drobné úrazy, takže jsme se s několika dětmi podívali i na prachatickou pohotovost. Naštěstí to nikdy nebylo nic závažnějšího než pohmožděný malíček na ruce. Jsme tedy moc vděční, že jsme se všichni ve zdraví vrátili domů.
Pro většinu dětí je charitní letní tábor často jediným zpestřením celých prázdnin. Letos se navíc období, které děti musely permanentně trávit v mnohdy nepodnětném prostředí, mnohonásobně prodloužilo. Příležitost strávit týden v přírodě mezi kamarády a dospělými, kteří je berou takové, jaké jsou, je pro děti k nezaplacení.

Letním táborem činnost Dobrovolnického centra nekončí, naopak se začátkem školního roku jedeme zostra dál. Rozjíždí se zájmové kroužky (výtvarný, sportovní a kroužek Sranda banda) i individuální setkávání dobrovolníků a dětí. Tyto dvojice se spolu doučují a bezpečně tráví volný čas. Na říjen plánujeme také dvě víkendové akce. A už se těšíme, až zase začneme spřádat plány na další letní tábor.

Bc. Barbora Fišerová Pegleyová DiS.

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M