Výlet do safari Hluboká u Borovan Zobrazit fotogalerii
28. června 2021 Postřehy dobrovolníků

Výlet do safari Hluboká u Borovan

V sobotu 26. června mohlo Dobrovolnické centrum po dlouhé odmlce uskutečnit výlet pro děti ze sociálně slabého prostředí. Dvanáct dětí se společně se třemi dobrovolnicemi vydalo na průzkum safari resortu v Hluboké u Borovan. Počasí výletníkům přálo, a tak si všichni mohli užít nabitý den plný poznání a zábavy. Reportáž z výletu přináší dobrovolnice Andrejka, Marika a Zdenka. Děkujeme dobrovolnicím za jejich čas věnovaný dětem! Vrcholem sezóny bude letní tábor pořádaný pro děti, na další výlety a víkendové akce se těšíme (snad) na podzim.

Rodiče přivedli všechny přihlášené děti na nádraží včas a tak jsme mohli zdárně vyrazit. Z vlakové zastávky Hluboká u Borovan, kde byla naše konečná, jsme pokračovali dál pěšky a hned pár metrů od zastávky nás upoutala velká cedule – SAFARI, 350 m. Padla otázka: „Co myslíte děti, máme to daleko?“ Odpovědi nebyly jednotné. Někdo myslel, že je to blízko a někdo naopak, že je to velká dálka. Jasnou odpověď neřekl nikdo. Tak jsme si vyzkoušeli stopovat kroky během jedné celé minuty. Hromadně jsme počítali: „jedna, dva, tři, čtyři, pět, šest, …, šedesát, sedmdesát, osmdesát, devadesát, sto, sto deset, sto dvacet.“ STOP. Minuta uběhla. IMG-20210629-WA0076Čekaly nás další počty. Dětem jsme vysvětlili, že jejich krok je dlouhý zhruba 0,05 m. Jistí počtáři si už zvládli vypočíst, že půjdeme zhruba 5 minut. „Jupííí,“ ozvala se radostná zvolání. Když děti zjistily, že cíl je na dosah, přidaly do kroku.  
Prošli jsme si plán celého areálu a pak už se vydali na cestu kolem ohradníků se zvířaty. Největší úspěch slavil výběh s malými kozičkami, které si děti hladily a krmily je. I děti, které byly ze začátku ostýchavé a nešly do výběhu, se nakonec odvážily. Chtělo to jen čas; zpovzdálí nejdříve jen omrknout a pak až se sblížit. V dalším výběhu nás čekali velbloudi, lamy, texaský dlouhorohý skot, minikrávy, koně, ovce a další zvířátka. Cestou mezi zvířaty zazněla zakázka od jedné malé slečny, že by chtěla vidět les. A protože nám blízké okolí bylo velmi známé, šli jsme přímo za nosem cestou dál, vzhůru do lesa. Nejen, že byla zakázka splněná, ale cestou jsme se naučili i pár nových stromů a keřů.
Pomalu se blížila doba plánovaného oběda, a tak jsme to otočili a zamířili do místní restaurace. Na obědě si všichni moc pochutnali, aby ne, měli jsme kuřecí řízek s hranolkami. „Mňam!“ Po obědě jsme šli hned na terénní projížďku místním offroad autem přímo do obory mezi zvířata. To byl zážitek, některá zvířata nám byla tak blízko, ta míň domestikovaná jsme pozorovali půjčenými dalekohledy. Dozvěděli jsme se hlavní rozdíly mezi jelenem wapiti a jelenem evropským. Mohli jsme si osahat jejich parohy. Už také bezpečně rozeznáme rohy od parohů.  Také jsme zajeli mezi divoká prasata, kde bylo i spousta malých selátek. Řidič je krmil z jedoucího auta a ta za námi pelášila.
Pomalu se vracíme zpátky ze zvířecí říše zpět mezi lidi. A děti už nemyslí na nic jiného než na dětské hřiště, které spatřily již při příchodu. Celé dvě hodiny dováděly na trampolíně, skluzavkách a dalších atrakcích. Sluníčko nás doprovázelo celý výlet a byl to opravdu krásně nabitý den plný veselí a radosti.  
Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu!


Projekt Jedeme na výlet s dobrovolníky 2021 je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.

ČB

Bc. Barbora Fišerová Pegleyová DiS.

koordinátorka dobrovolníků
Tel.: 731 604 163 E-mail: X8El5b541bFo8~l7VX~nT678T-uk87j7T-M