Honzík: "Jízdu na koloběžkách jsem zažil poprvé a bylo to hrozně dobrý." Aneb víkend pro vetší děti

Honzík: "Jízdu na koloběžkách jsem zažil poprvé a bylo to hrozně dobrý." Aneb víkend pro vetší děti

V termínu 14. – 16.10.2016 proběhl víkendový pobyt v Lipně nad Vltavou pro děti starší 12 let, který je koncipován tak, aby byla upevněna vztahová síť dospívajících také mimo rodinu. Zúčastnilo se 13 dětí ze sociálně slabých rodin. Více v tomto článku.

Celý víkend byl možný díky podpoře sponzorů a díky tomu, že na Lipno jeli s dětmi dobrovolníci z charitního Dobrovolnického centra ve svém volném čase. Všem, kteří k této akci přispěli - jak svým časem a energií, tak příspěvkem ve formě vstupů zdarma, ubytování či stravování, za Diecézní charitu České Budějovice mnohokrát děkujeme!

Aktivity směřují k vybudování vlastního nezávislého života ve sféře soukromé a také k upevnění sebevědomí. K dalším cílům patří odpovědnost za vlastní rozhodnutí a činy, včetně připravenosti vypořádat se se zklamáními. Zároveň je kladen důraz na společné sdílení zážitků.

Cíle jsou naplňovány především pohybovými aktivitami. Společné činnosti vedou děti k ochotě odkládat vlastní uspokojení a pomáhat slabším a potřebným. V letošním roce jsme si mohli díky sponzorům za krásného slunečného počasí užít výšlap na Stezku v korunách stromů, adrenalinový sjezd na koloběžkách, zregenerovat unavená těla na plovárně a část posledního dne strávit v příjemném prostředí rekreačně naučného areálu lesního hřiště s názvem Království lesa. I cesta do Království lesa patřila k ohromnému zážitku, využili jsme svezení lanovkou, která byla pro mnohé z dětí premiérou a cestu nahoru i dolů provázely ohromné emoce. Nechyběla stezka odvahy.

K vlaku jsme se blížili dvakrát tak déle, než-li do ubytovacího zařízení při příjezdu. Všem, dětem i vedoucím, bylo líto, že pobyt končí. Jistě nebudeme přehánět, pokud bychom celý pobyt shrnuli jako skvělé dobrodružství s úžasnými lidmi.

Za vše jistě mluví i názory dětí…

Daník: „Nejvíc se mi z výletu líbila jízda na koloběžce. Také se mi líbila lanovka, se kterou jsme jeli na kopec, a pak zase dolů. No a ještě stezka odvahy. Ta byla hodně dobrá.“. A Honzík: „Na výletě se mi nejvíc líbily koloběžky. Jízdu na nich jsem zažil poprvé a bylo to hrozně dobrý. Celkově to bylo na výletě pěkné, protože tam byly fajn děti a užil jsem si s nimi srandu.“.

Jmenovitě bychom chtěli za úžasné dobrodružství poděkovat těmto sponzorům:

Text: Beáta Součková, dobrovolnice