Mosty naděje

Jeho smyslem je podpora a pomoc lidem se zdravotním postižením (mentálním či kombinovaným postižením) a lidem s duševním onemocněním v zařízeních specializujících se na pomoc těmto osobám.
Cílem programu je zlepšování psycho-sociálního a tím i zdravotního stavu klientů, snižování sociálního vyloučení z důvodu zdravotního postižení, podpora, rozvíjení a udržování soběstačnosti a samostatnosti. Dobrovolníci vypomáhají při smysluplném využití volného času klientů (děti i dospělí), asistují při různých kroužcích, ve vyučování, v chráněných dílnách, při nárazových akcích, rehabilitacích a terapiích, při sebeobsluze klientů, víkendových či týdenních pobytech s klienty mimo zařízení např. v přírodě, na horách, táborech atd.

Typické činnosti dobrovolníků v programu Mosty naděje:

·       Divadlo s lidmi s duševním onemocněním

·       Asistence na cvičném pracovišti (nácvik vaření, domácích prací apod.)

·       Pomoc ve výtvarné, textilní či keramické dílně

·       Asistence při muzikoterapii, arteterapii

·       Skupinové aktivity s klienty (kroužky, výuka cizích jazyků, práce na PC) 

·       Aktivizační a vzdělávací činnosti

·       Individuální setkávání s jedním klientem (v zařízení, v terénu)

·       Pomoc v zázemí projektů (roznos letáků, jednorázové akce, přednášky pro veřejnost, údržba zahrady, budov atd.)

Spolupracující organizace:
1. Domino - služby pro lidi s duševním onemocněním

   (Městská charita ČB) (www.mchcb.cz)

2. Centrum sociálních služeb Empatie (www.domovlibnic.cz)

Dobrovolnictví v praxi:

Veronika měla k dobrovolnické činnosti blízko už dávno před tím, než kontaktovala Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě v Českých Budějovicích. Zapojovala se do prodeje různých charitativních předmětů, do peer programu, působila jako sokolský cvičitel a docházela do Adra klubu mladých. Dodnes mimo dobrovolnictví v Empatii ještě vede zálesácký oddíl a účastní se jako vedoucí letních dětských táborů. Mnoho zkušeností s dětmi získala i v rámci praxe při studiu střední pedagogické školy.
Na podzim roku 2007 se z ní stala dobrovolnice v Dobrovolnickém centru při DCH ČB. Přivedla ji touha někomu i nadále pomáhat a hlubší zájem o sociální oblast. Vzhledem k tomu, že si vždy přála studovat speciální pedagogiku, rozhodla se Veronika pro dobrovolnický program Mosty naděje. Jeho smyslem je podpora lidí se zdravotním postižením při zlepšování psychosociálního a zdravotního stavu, při  rozvíjení a udržování soběstačnosti a snižování sociálního vyloučení.
Veronika tedy začala navštěvovat Centrum sociálních služeb Empatie, které se zaměřuje na dospělé klienty s mentálním postižením. Založila zde vlastní volnočasový kroužek s názvem „Prožitková terapie“, vymyslela záměr a praktické provedení a sestavila skupinku 6 klientů, se kterými se schází jednou týdně na 1 hodinu. S sebou přináší pečlivě připravený program, který má pomocí výtvarných, hudebních, pohybových či relaxačních technik prohloubit prožitkové vnímání klientů, podporovat soustředění a uvědomění si vlastních přání. Veronika zde uplatňuje své dřívější zkušenosti s dětmi a zároveň i nově získávané poznatky ze  svého studia psychologie.

Články související s programem Mosty naděje:

Dobrodružný prodloužený víkend v Hranicích u Nových Hradů

Dobrodružný prodloužený víkend v Hranicích u Nových Hradů

Hranice u Nových Hradů – víkendovou akci ve dnech 12.-14.10.2018 v Nových Hradech si nenachlo ujít 11 dětí ve věku od 11-15 let společně se třemi dobrovolníky Dobrovolnického centra. Jak se akce vydařila? Přečtěte si postřehy od dobrovolnice Zdeňky.

Hledáme nové dobrovolníky aneb dobrovolnictví je normální!

Hledáme nové dobrovolníky aneb dobrovolnictví je normální!

Dobrovolnické centrum při českobudějovické Diecézní charitě hledá do svého týmu nové dobrovolníky! Po škole nebo po práci trávíme čas různě. Jednou z aktivních možností je i dobrovolnictví. Můžete navštěvovat pacienty v nemocnici, věnovat se doučování či výuce jazyků, volnočasovým aktivitám s dětmi, vězeňské koresponcenci nebo "pouze" přiložit ruce k manuální práci. Více informací naleznete zde.

Týden pro duševní zdraví v Dominu

Týden pro duševní zdraví v Dominu

Domino pořádalo od 21. 9. do 25. 9. Týden pro duševní zdraví. Cílem akce bylo prostřednictvím nejrůznějších aktivit představit veřejnosti Domino - službu pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice a zároveň oslovit veřejnost s tématem duševního zdraví a duševního onemocnění, které bývá ve společnosti často tabuizovaným tématem.

Hledáme dobrovolníka pro klienta domova Libnič

Hledáme dobrovolníka pro klienta domova Libnič na občasné procházky a menší rozhovory.

Dobrovolník by měl být starší 18 let, zodpovědný. Předchozí zkušenost vítána není však podmínkou.

V případě zájmu nás kontaktujte na tel.: 731 604 163 nebo e-mailem: dobrovolnici@charitacb.cz

iBoccia - sport, který nezná zdravotní omezení

iBoccia - sport, který nezná zdravotní omezení

Domino (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) se zúčastnilo slavnostního vyhlášení výsledků 2. ročníku Jihočeské ligy v iBoccii. Celý tým si potvrdil, že pravidelné tréninky a píle se vyplatí. Výsledkem je krásné čtvrté místo.

Staročeské Vánoce pro děti cizinců 16. 12. 2014

Srdečně zveme cizince – děti i dospělé na setkání v čase předvánočním, které se ponese v duchu tradičních oslav Vánoc v České republice.

Domino sjíždělo Vltavu

Domino sjíždělo Vltavu

DOMINO (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) ve dnech 15. - 16. 7. 2014 absolvovalo sociálně terapeutický pobyt na řece Vltavě. Letošní ročník byl o to zajímavější, jelikož byl propojen se vzdělávacím programem (čtěte dále)

Sbírka výtvarných potřeb

Sbírka výtvarných potřeb

Máte doma výtvarné potřeby, které byste chtěli věnovat?

Domino vyhrálo zápas v Boccie

Domino vyhrálo zápas v Boccie

Domino (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) vyhrálo 2. zápas 1. ligy integrované Boccii, který se uskutečnil 14. 11. 2013 v Tělocvičně U Hvízdala. Domino získalo neuvěřitelných 29 bodů, čímž si vybojovalo prvenství v této soutěži a těší se z velkého úspěchu.

Petr Stupka vařil pro duševně nemocné (a spolu s nimi)

Petr Stupka vařil pro duševně nemocné (a spolu s nimi)

Uživatelé Domina (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) vaří každý pátek jako sociálně terapeutickou aktivitu za podpory sociální pracovnice nejrůznější pokrmy. Tento pátek přivítali při svém kulinářském umění významného hosta z oblasti gastronomie, kulináře Petra Stupku.