Pomoc dobrovolníků: informace z jihočeských charit

Ve středu 5. června 2013 podaly jednotlivé charity v jihočeském regionu informace k pomoci dobrovolníků. Souhrnně lze říci, že ve většině míst lidé úklid po povodních zvládají svépomocí a dobrovolníky zatím nepotřebují. Podrobné informace naleznete zde.

České Budějovice: na adrese Diecézní charita České Budějovice, Kanovnická 16 v Českých Budějovicích pokračuje sbírka humanitární pomoci. Lidé mohou přinášet pracovní prostředky, jako jsou rukavice, holínky, kbelíky, metly, lopaty a hadry na zem. Z čisticích prostředků savo, prací prášky, saponáty a mýdla. Dále utěrky a ručníky. Co není potřeba, tak to je oblečení. Diecézní charita České Budějovice pak rozdělí věci ze sbírky přes charity v postižených místech lidem, které vytopila povodeň.

Zástupce Diecézní charity České Budějovice pan Roman Tlapák je členem Panelu nestátních neziskových organizací. Panel NNO je zřízený Jihočeským krajem. Neziskové organizace, které jsou zde zapojeny, společně koordinují pomoc v zasažených místech. Diecézní charita České Budějovice zároveň vyšle do míst zasažených povodněmi tým proškolených dobrovolníků, kteří budou provádět šetření (pro zajištění následné pomoci obětem povodní tak, aby byla účelná a dobře využitá).

Kaplicko: lidé si pomáhají vzájemně v rámci sousedské výpomoci a pomoci příbuzných. Zdá se, že zde nebude třeba dobrovolníků. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Náměstí 42, Kaplice.

Milevsko a okolí: stejná situace, lidé zvládají úklid sami. Pouze v jednom objektu využijí čtyři dobrovolníky, které jsme zajistili z Diecézní charity České Budějovice. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je U Bažantnice 561, Milevsko.

Nové Hrady: místní charita vyhlásila humanitární sbírku. Lidé mohou přispět do sbírky na adrese Klášter Božího Milosrdenství, Husova 2, Nové Hrady.

Pelhřimov: charita zde organizuje sbírku na pomoc lidem zasaženým povodněmi. Oblastní charita Pelhřimov pak rozdělí věci ze sbírky přes charity v postižených místech lidem, které vytopila povodeň. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Solní 1 814, Pelhřimov (areál tržnice).

Písecko: v Písku, Putimi i Protivíně lidé zvládají úklid buď sami, nebo za pomoci dobrovolníků, kteří již jsou na místě. Dalších dobrovolníků tady není potřeba.  

Prachaticko: lidé zvládají úklid po povodních vlastními silami, velká voda zde většinou zasáhla „pouze“ sklepy a zahrady. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Slunečná 1 135, Prachatice.

Strakonicko: ani zde není v současné době potřeba dalších dobrovolníků na pomoc s úklidem po povodních. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Jiřího z Poděbrad 772, Strakonice.

Sušicko: bez výrazných záplav, místní lidé úklid zvládají sami. Lidé mohou přispívat do sbírky vyhlášené Charitou ČR na číslo účtu 11998822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 906, nebo zaslat dárcovskou sms ve formě "DMS CHARITAPOMOC" na číslo 87 777. 

Táborsko: úklid po velké vodě si obyvatelé zajišťují či mají v plánu zajišťovat svépomocí. Toto se týká Sezimova Ústí, Plané nad Lužnicí a Soběslavi, s největší pravděpodobností také Veselí nad Lužnicí. Táborská charita je ve spojení s městem Bechyně a v případě, že zde bude potřeba dobrovolníků, radnice se na charitu obrátí. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Klokotská 114, Tábor, nebo K Zastávce 646, Veselí nad Lužnicí.

Třeboňsko: stejná situace, lidé zvládají úklid sami a dobrovolníků zde není v tuto chvíli potřeba. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Chelčického 2, Třeboň.

Vltavotýnsko: také tak, lidem z vodou zasažených míst pomáhají místní. Ze sbírky humanitární pomoci podpoří místní charita domácnosti, které byly poškozeny velkou vodou. Adresa charity, kde je možné do sbírky přispět, je Děkanská 220, Týn nad Vltavou.

Text: Věrka Michalicová

Kontakt: Mgr. Michaela Čermáková, ředitelka Diecézní charity České Budějovice

 Nabízím pomoc
 

Jak se k nám dostanete

Najdete nás v blízkosti českobudějovické nemocnice, viz mapa