KOSTELNÍ POLÉVKA A EKG SOUTĚŽILY O PRVENSTVÍ U STARŠÍCH DĚTÍ

KOSTELNÍ POLÉVKA A EKG SOUTĚŽILY O PRVENSTVÍ U STARŠÍCH DĚTÍ

Dobrovolníci Diecézní charity Č. Budějovice uspořádali pro děti ze sociálně slabých rodin třetí ročník přespání v klubovně. Stejně jako loni, i tentokrát ve stejný den, jako se konala Noc kostelů. Dětskou vstupenkou na tajuplnou noc bylo doručení tajenky rébusu pracovnicím charitního Dobrovolnického centra.

V pátek 23. května 2014 vpodvečer se v klubovně U Palečka v centru Českých Budějovic sešlo osm dětí a tři dobrovolnice. Společně vyrazily na Noc kostelů. Kostel Panny Marie Růžencové na Žižkově třídě byl první a pro děti nejzajímavější svým vstřícným programem a příslibem půlnoční polévky. Druhý na řadě byl kostel sv. Rodiny. Standa nevěřícně vrtěl hlavou nad zlatými čtverečky na zdech. Myslím, že doteď nevěří tomu, že jsou zlaté. Klášterní kostel a katedrálu obdivovali hlavně dospělí. Neboť jestliže je dětství drama, co teprve puberta, ve které je většina zúčastněných dětí. Pevný bod programu, k němuž mířila většina dotazů, byla půlnoční polévka. Přeci jen se děti nakonec dočkaly, a velice za ni děkujeme paní Hance Doskočilové!

 Druhý den ráno jsme zamířili na Středisko zdravotnické záchranné služby JČ Kraje. Otrávenost dětí nad zvoleným programem neznala mezí, neboť se k ní přidala únava z krátké noci. „Záchranáři i se sanitkou už byli u nás ve škole!“ „Přeci nikam nemusíme chodit, vždyť jsme to už všechno viděly!“ „Proč tam jako jdeme?“ Dětství je drama pro děti, puberta je drama i pro okolí. Přesto, paní Radka Krygarová ze „záchranky“ byla vynikající, úžasná. Děti si získala svou vlídností i bystrým vtipem. Ukázala jim téměř všechno vybavení sanitky a mnohé věci si děti vyzkoušely na vlastní kůži. Bambas odcházel domů s nalepenými čtverečky na hrudníku po vyšetření EKG (a věřím, že se nemyl až do pondělí, aby se mohl pochlubit ve škole) a ostatní děti mu tiše záviděly, že on byl ten odvážný, kdo se položil na lehátko. Paní Krygarové patří velké poděkování a uznání! A tradiční otázka od dětí při loučení: „Kdy se bude spát v klubovně U Palečka zase? Bude to brzo, ano?“ nám dala jistotu, že se dětem spaní v klubovně líbilo.

Text: Věrka Michalicová