Mosty naděje

Jeho smyslem je podpora a pomoc lidem se zdravotním postižením (mentálním či kombinovaným postižením) a lidem s duševním onemocněním v zařízeních specializujících se na pomoc těmto osobám.
Cílem programu je zlepšování psycho-sociálního a tím i zdravotního stavu klientů, snižování sociálního vyloučení z důvodu zdravotního postižení, podpora, rozvíjení a udržování soběstačnosti a samostatnosti. Dobrovolníci vypomáhají při smysluplném využití volného času klientů (děti i dospělí), asistují při různých kroužcích, ve vyučování, v chráněných dílnách, při nárazových akcích, rehabilitacích a terapiích, při sebeobsluze klientů, víkendových či týdenních pobytech s klienty mimo zařízení např. v přírodě, na horách, táborech atd.

Typické činnosti dobrovolníků v programu Mosty naděje:

·       Divadlo s lidmi s duševním onemocněním

·       Asistence na cvičném pracovišti (nácvik vaření, domácích prací apod.)

·       Pomoc ve výtvarné, textilní či keramické dílně

·       Asistence při muzikoterapii, arteterapii

·       Skupinové aktivity s klienty (kroužky, výuka cizích jazyků, práce na PC) 

·       Aktivizační a vzdělávací činnosti

·       Individuální setkávání s jedním klientem (v zařízení, v terénu)

·       Pomoc v zázemí projektů (roznos letáků, jednorázové akce, přednášky pro veřejnost, údržba zahrady, budov atd.)

Spolupracující organizace:
1. Domino - služby pro lidi s duševním onemocněním

   (Městská charita ČB) (www.mchcb.cz)

2. Centrum sociálních služeb Empatie (www.domovlibnic.cz)

Dobrovolnictví v praxi:

Veronika měla k dobrovolnické činnosti blízko už dávno před tím, než kontaktovala Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě v Českých Budějovicích. Zapojovala se do prodeje různých charitativních předmětů, do peer programu, působila jako sokolský cvičitel a docházela do Adra klubu mladých. Dodnes mimo dobrovolnictví v Empatii ještě vede zálesácký oddíl a účastní se jako vedoucí letních dětských táborů. Mnoho zkušeností s dětmi získala i v rámci praxe při studiu střední pedagogické školy.
Na podzim roku 2007 se z ní stala dobrovolnice v Dobrovolnickém centru při DCH ČB. Přivedla ji touha někomu i nadále pomáhat a hlubší zájem o sociální oblast. Vzhledem k tomu, že si vždy přála studovat speciální pedagogiku, rozhodla se Veronika pro dobrovolnický program Mosty naděje. Jeho smyslem je podpora lidí se zdravotním postižením při zlepšování psychosociálního a zdravotního stavu, při  rozvíjení a udržování soběstačnosti a snižování sociálního vyloučení.
Veronika tedy začala navštěvovat Centrum sociálních služeb Empatie, které se zaměřuje na dospělé klienty s mentálním postižením. Založila zde vlastní volnočasový kroužek s názvem „Prožitková terapie“, vymyslela záměr a praktické provedení a sestavila skupinku 6 klientů, se kterými se schází jednou týdně na 1 hodinu. S sebou přináší pečlivě připravený program, který má pomocí výtvarných, hudebních, pohybových či relaxačních technik prohloubit prožitkové vnímání klientů, podporovat soustředění a uvědomění si vlastních přání. Veronika zde uplatňuje své dřívější zkušenosti s dětmi a zároveň i nově získávané poznatky ze  svého studia psychologie.

Články související s programem Mosty naděje:

Týden pro duševní zdraví v Dominu

Týden pro duševní zdraví v Dominu

Domino pořádalo od 21. 9. do 25. 9. Týden pro duševní zdraví. Cílem akce bylo prostřednictvím nejrůznějších aktivit představit veřejnosti Domino - službu pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice a zároveň oslovit veřejnost s tématem duševního zdraví a duševního onemocnění, které bývá ve společnosti často tabuizovaným tématem.

Hledáme dobrovolníka pro klienta domova Libnič

Hledáme dobrovolníka pro klienta domova Libnič na občasné procházky a menší rozhovory.

Dobrovolník by měl být starší 18 let, zodpovědný. Předchozí zkušenost vítána není však podmínkou.

V případě zájmu nás kontaktujte na tel.: 731 604 163 nebo e-mailem: dobrovolnici@charitacb.cz

iBoccia - sport, který nezná zdravotní omezení

iBoccia - sport, který nezná zdravotní omezení

Domino (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) se zúčastnilo slavnostního vyhlášení výsledků 2. ročníku Jihočeské ligy v iBoccii. Celý tým si potvrdil, že pravidelné tréninky a píle se vyplatí. Výsledkem je krásné čtvrté místo.

Staročeské Vánoce pro děti cizinců 16. 12. 2014

Srdečně zveme cizince – děti i dospělé na setkání v čase předvánočním, které se ponese v duchu tradičních oslav Vánoc v České republice.

Domino sjíždělo Vltavu

Domino sjíždělo Vltavu

DOMINO (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) ve dnech 15. - 16. 7. 2014 absolvovalo sociálně terapeutický pobyt na řece Vltavě. Letošní ročník byl o to zajímavější, jelikož byl propojen se vzdělávacím programem (čtěte dále)

Sbírka výtvarných potřeb

Sbírka výtvarných potřeb

Máte doma výtvarné potřeby, které byste chtěli věnovat?

Domino vyhrálo zápas v Boccie

Domino vyhrálo zápas v Boccie

Domino (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) vyhrálo 2. zápas 1. ligy integrované Boccii, který se uskutečnil 14. 11. 2013 v Tělocvičně U Hvízdala. Domino získalo neuvěřitelných 29 bodů, čímž si vybojovalo prvenství v této soutěži a těší se z velkého úspěchu.

Petr Stupka vařil pro duševně nemocné (a spolu s nimi)

Petr Stupka vařil pro duševně nemocné (a spolu s nimi)

Uživatelé Domina (služba pro lidi s duševním onemocněním Městské charity České Budějovice) vaří každý pátek jako sociálně terapeutickou aktivitu za podpory sociální pracovnice nejrůznější pokrmy. Tento pátek přivítali při svém kulinářském umění významného hosta z oblasti gastronomie, kulináře Petra Stupku.

Brzy v televizi: Příběhy, které svět nevidí

Brzy v televizi: Příběhy, které svět nevidí

Česká televize natočila dokumentární cyklus o práci Charity ČR a dalších církevních organizací nazvaný Příběhy, které svět nevidí. První díl věnovaný "procházce světem mentálně hendikepovaných" odvysílá v neděli 8.9. v 15:15 na ČT2.

Týden pro duševní zdraví - Domino vás zve

Týden pro duševní zdraví - Domino vás zve

Týdny pro duševní zdraví probíhají během září po celé České republice a jejich smyslem je informovat veřejnost o problematice lidí s duševním onemocněním. Také českobudějovické Domino připravilo řadu zajímavých aktivit. Více v článku...